Zaměřeno na děti

Zeptali jsme se, které problémy dětských nehtů manikérky řeší a jak. Co doporučit pro zlepšení stavu poškozených nehtů u dětí? Jak je zbavit zlozvyků? Jsou vůbec rodiče ochotni zaplatit za tyto služby pro své potomky?

 

Více než polovina dětí ve věku od 4 do 15 let si kouše nehty a kůžičky a asi 15–20 % z nich si tento zlozvyk přenese do dospělosti. Dalším problémem u dětí jsou měkké, lomivé a třepivé nehty. Jaké služby a přípravky jim doporučujete?

Většinu vad jako, jsou třepivé, křehké a lomivé nehty, můžeme v dětském věku snadno vyřešit pestrým jídelníčkem. Stačí do něj zařadit dostatek vitaminů, minerálů a hodně bílkovin. Ovšem zdravý růst nehtů je potřeba podpořit také dostatečnou (kvalitní) péčí vhodnými vitaminovými a hydratačními přípravky. Malých dětí do salonu mnoho nechodí. Myslím, že tím hlavním důvodem jsou ceny za ošetření. Rodiče většinou nejsou ochotni za tuto službu pro své děti platit. Z finančních důvodů omezují péči pouze na domácí, pokud se vůbec o péči dá hovořit. Salony ovšem mohou svým klientkám pro děti nabídnout zvýhodněnou cenu nebo poradenskou službu kvalifikované manikérky. Ceny za tyto služby tak vysoké nebývají.

Myslíte, že rodiče péči o ruce svých dětí zanedbávají?

Neřekla bych, dnešní životní styl vede lidi k větší péči o sebe. Ovšem důležitější než chodit s dětmi do salonu je vést je důsledně k péči o nehty na rukách i na nohách. U dětí hrají velkou roli příklad a správné návyky. Pokud chodí maminka vždy upravená, dá se přepokládat, že i děti budou následovat jejího příkladu. Malé holčičky často přicházejí do salonu s maminkou jen proto, aby se mohly dívat. Jejich rozzářené oči jsou důkazem, že se jim práce manikérky líbí. Nejraději by si s maminkou vyměnily místo a nechaly hýčkat sebe. To jsou potencionální klientky…

Kdy začínají děti chodit do nehtového studia? A může je něco odradit?

Na manikúru mohou přicházet děti bez jakéhokoliv omezení. Zákon ani žádné jiné předpisy žádnou věkovou hranici nestanovují. Jde spíš o to, zda dítě je ochotné tuto proceduru absolvovat. Odradit je samozřejmě může bolestivé ošetření, nevhodný přístup a nucení do něčeho. Každý z nás potřebuje cítit důvěru. Pokud z nějakého důvodu, a může to způsobit cokoliv (například příliš žoviální nebo naopak velmi zdrženlivé chování personálu), jsme nedůvěřiví, služby v takovém salonu nebudeme vyhledávat. U dětí toto platí dvojnásob.

Co znamenají bílé skvrny na nehtech? Říká se, že je to nedostatek vápníku. Je to pravda?

Není. Bílé skvrnky na nehtech signalizují špatné stravovací návyky. V tomto případě by zvýšený příjem vápníku celý problém ještě zhoršil. Je potřeba upravit životosprávu a zredukovat příjem bílkovin, nadměrného množství cukru a vápníku. Doporučila bych rodičům poradit se u výživového poradce nebo u dětského lékaře. V lidském těle všechno souvisí se vším, a proto stav nehtů o nás mnohé vypovídá. Malíček odpovídá srdci, prsteníček ledvinám, prostředníček tenkému střevu, ukazováček plicím a palec ukazuje na hlavu a mozek. Podle toho, na kterém prstě bílá skvrna je, můžeme sami mnohé zjistit. Je-li například na prostředníčku, znamená nevstřebaný vápník ve střevech, na prsteníčku zase usazování vápníku v ledvinách.

Jaké ošetření byste doporučila pro hydrataci dětských nehtů, zvýšení jejich pružnosti a odolnosti?

Vhodná je například vlažná lázeň s plátkem citronu a několika kapkami olivového oleje. Poté ruce osušte a udělejte lehkou masáž Mineral&Care dvousložkovým olejem s výtažkem z palmových listů.

Až 60 % malých dětí si nehty kouše. Dá se to odnaučit?

Jednou z příčin kousání nehtů mohou být vypjaté situace, do kterých se dítě dostává a neumí je řešit. Reaguje tedy emocionálně. Má strach, vztek, je nervózní… Stres může způsobit dokonce i radost. Nehty a kůžičku si ale může okusovat také zcela pokojné dítě – pokud má nedostatek vápníku. Proto je dobré nejprve obohatit dětský jídelníček o potraviny s vysokým obsahem vápníku.

Ať už je příčina jakákoliv, není vhodné za to dítě peskovat, nebo dokonce trestat. Naopak zlepšení dosáhneme klidným, trpělivým a laskavým přístupem. Osvědčuje se pochválit dítě za každý neokousaný nehet a pomáhá i společná péče o nehty. Okousaný nehet je velice krátký nelze ho pilovat, jen ho jemně vyleštíme. Vhodné je nehty nalakovat např. výživným lakem s výtažkem ze sladké mandle (Antistres Dekor styl). Má přírodní barvu a na nehtu není skoro vidět. Další možností je jemně vetřít do nehtů Proteinový olejíček. Regeneruje a má také příznivý vliv na hojení vzniklých záděr i na jejich prevenci.

U dívek okolo puberty se dá problém kousání nehtů odstranit zpevněním nehtů gelem v UV lampě. Nejde o klasickou modeláž, proto lze tuto metodu doporučit. Dívky jsou velice spokojené s novým vzhledem svých nehtů a tento pocit je vede k tomu, že si je přestanou okusovat. U chlapců je to bohužel složitější, protože tato metoda pro ně není vhodná.

Pomáhají proti okusování nějaké přípravky?

Někomu ano, ale většinou ne. Na hořké, slané, pepřové chutě si dítě rychle zvykne. Nejlepší je problém podchytit již v začátku, kdy ještě nejde o návyk. Pokud se dítě tohoto zlozvyku nemůže zbavit za podpory rodičů, doporučila bych nějaké alternativní metody – například kineziologii, psychologii… Pokud si kousání nehtů dítě přenese do dospělosti, bývá to pro něj nejen estetický, ale i společenský problém.

Máte nějakou perličku z oboru, kterou dětem říkáte?

Jedna Američanka ze Salt Lake City se rozhodla, že si nebude stříhat nehty, a dnes má na palci ruky nehet dlouhý 8,5 m. Tak se ptám – co je lepší, okousané nehty, nebo přerostlé? Obojí je extrém. Já volím v každém případě především nehty zdravé.