Výroba laku – 2.část – Proces výroby

Na historickém počátku výroby laků na nehty se používaly metody, které dnes vypadají půvabně amatérské. Přestože výsledný produkt byl klasifikovaný jako lak na nehty, neměl ani zdaleka, takové vlastnosti jaké očekáváme od laku na nehty dnes.

Moderní výrobní proces je velmi přesný, využívá nové poznatky, technologie, vysoce kvalifikované odborníky, pokročilé stroje a dokonce i robotiku. Dnešní spotřebitelé očekávají ty nejlepší vlastnosti. To, že se lak na nehty aplikuje hladce, snadno a rovnoměrně , schne relativně rychle, je odolný vůči odštípnutí atd.

Jak a kde se dělá?

1.Pigmenty se smísí s nitrocelulózou a změkčovadlem ve dvouválcovém mlýnku s diferenciální rychlostí. Pigment se brousí a zároveň leští mezi párem válečků, které jsou schopny pracovat se zvyšující se rychlostí, dokud se pigment nerozemele. Cílem je vytvořit dokonalé jemné rozptýlení barvy.

2. Po správném a úplném rozemletí je pigmentová hmota připravena. Směs se vyjme z mlýnku ve formě listu a poté se rozdělí na menší části připravené pro smíchání s rozpouštědlem a dalšími přísadami laku.

3. Míchání všech ingrediencí se provádí ve speciálních uzavřených nerezových nádobách/podobných konvici/, které pojmou 5 až 2 000 galonů.

Musí být použita nerezová ocel, protože nitrocelulóza je v přítomnosti železa velmi reaktivní. Nádoby jsou bezpečně opláštěny tak, aby směs byla chlazena cirkulací studené vody nebo jiné kapaliny kolem dokola vnější strany nádoby. Teplota nádoby a rychlost chlazení jsou řízeny počítačem a pod dohledem technika. Na konci každého procesu se směs mírně ochladí, tj vždy před přidáním dalších esencí, fragrance, zvlhčovačů aj.

Tento krok se provádí ve speciální místnosti se zařízením proti nebezpečí požáru a výbuchu. Stěny se automaticky uzavřou, jakmile by se ozval poplach. V případě nehody by se stropy a stěny bezpečně oddělily, ostatní prostory by zůstaly neohroženy.

4. Hotový lak na nehty se čerpá do plnících zařízení a převáží na výrobní linku, kde se poté zpracovává do menších nádob např. lahviček vhodných pro maloobchodní trh.

Kontrola kvality

Během výrobního procesu se věnuje mimořádná pozornost kontrole kvality. Ta nejen zvyšuje celkovou bezpečnost procesu výroby, ale je to také jediný způsob, jak si může být výrobce získat spotřebitelskou důvěru. Jediná láhev nízké kvality může zákazníka odradit. Lak na nehty je během výrobního procesu testován na mnoho důležitých faktorů (doba schnutí, snadné nanášení, lesk, tvrdost, flexibilita, barva, odolnost proti oděru, nezávadnost aj ). Probíhá subjektivní testování, kdy směs nebo hotový lak se zkouší aplikováním. Lakujeme si nehty 🙂

Další testování tzv. objektivní = laboratorní zkoušky vzorků, je časově náročnější, ovšem nezbytné a žádný výrobce se bez něj neobejde.

Barevný lak je „suspenzní“ produkt, ve kterém jsou částice barvy drženy rozpouštědlem. Lak na nehty je třeba před použitím protřepat. Protřepání zajistí dokonalé promíchání částic, získáme tak správnou konzistenci pro jeho aplikování na nehty.

Budoucnost. A dál?

Hlavním požadavkem na kvalitu laků na nehty – z pohledu dnešního spotřebitele – je hlavně doba schnutí a jednoduchá aplikace + trvanlivost. Byly již patentovány různé způsoby výroby rychleschnoucích laků. Tyto metody spolu s dalšími, které se stále velmi rychle vyvíjejí, mohou vést k dokonalejším výrobkům. Ze všech různých typů kosmetiky je lak na nehty ten, který bude pravděpodobně i nadále pozitivně ovlivňován dalším vývojem a pokrokem v oblasti chemie.

Bez ohledu na kontrolu kvality a pokrok, však žádný výrobek není dokonalý. Vždy jde o kompromis mezi tím, co je chceme a tím, co je možné.

„Nehty jako ze škatulky“ přeje Dekore.cz