Výroba laku – 1.část – Suroviny

Neexistuje jediný recept na výrobu laků na nehty. Existuje však celá řada typů přísad, které se k tomu používají. Recept na super kvalitní lak se tak neustále vylepšuje. Mezi základní složky laků patří  filmotvorná činidla, pryskyřice a změkčovadla, rozpouštědla a barviva, pigmenty. Přesná formula laku na nehty, kromě toho, že je podnikovým tajemstvím, do značné míry závisí na zkušenostech a volbách, které testují chemičtí inženýři ve fázi výzkumu a vývoje výroby. Laky Dekore patří právě mezi takové, které se stále vyvíjí.

Primární surovinou na výrobu laku na nehty je nitrocelulóza (dusičnan celulózy), bavlna. Nitrocelulóza se používá v různých viskozitách, aby odpovídala požadované kvalitě finálního produktu. Je to kapalina smíchaná s téměř mikroskopickými bavlněnými vlákny, jež se ve výrobním procesu melou, brousí na ještě menší a působí jako filmotvorné činidlo.

Aby lak na nehty správně fungoval, musí se na exponovaném povrchu nehtu vytvořit tvrdá vrstva, ale nesmí se vytvořit tak rychle, aby zabránila schnutí materiálu pod ním.

Navíc nitrocelulózový film sám o sobě je křehký a jen slabě přilnavý. Výrobci proto přidávají do svých směsí syntetické pryskyřice, změkčovadla a podobné i přírodní produkty. Tím lak dosáhne lepší flexibility, odolnosti proti vodě a oděru. Některé recepty pro tento účel používají i nylon. Vzhledem k počtu požadovaných kvalitativních vlastností však zatím neexistuje žádná jednotlivá pryskyřice ani jejich kombinace, která by splňovala úplně všechno. Mezi často používané pryskyřice a změkčovadla patří ricinový olej, amyl a butylstearát a směsi glycerolu, mastných kyselin, kyselin octových aj.

Dekorativní lak musí mít barvu.

Kromě obvyklých barevných pigmentů lze přidat i jiná barviva v závislosti na odstínu, tónu požadované barvy. Produkt může obsahovat pigmenty i barviva současně. Vždy bude záležet na tom, jakou kryvost laku potřebujeme. Jednoduše řečeno, čím více pigmentu obsahuje lak, tím lépe kryje. A naopak, hledáme-li lehký až transparentní odstín, bude v něm méně pigmentu.

Pro speciální efekty laku se přidávají např.slídy (malé reflexní minerály), používané i v jiných kosmetických výrobcích, stejně jako esence „perla“ nebo „guanine“. Ten je vyroben z malých rybích šupin, speciálně očištěn a smíchán s rozpouštědly, jako je ricinový olej a butylacetát. Guanine se dále smíchává se zlatými, stříbrnými a bronzovými tóny.

Výběr pigmentů je omezen federální správou potravin a léčiv (FDA), která vydává seznamy pigmentů považovaných za přijatelné a je nutné je dodržovat.

Důležitou složku laku tvoří rozpouštědla. Ta mají za úkol udržet všechny ingredience tekuté, dokud se lak neaplikuje. Poté musí být rozpouštědlo schopné, odpařit se.

Pro výrobu kvalitního laku je zásadní výběr pigmentu a jeho schopnost dobře se propojit s rozpouštědly a dalšími složkami a přísadami. Výroba laku je prostě alchymie.